Análna fissúra

Análna fissúra je bolestivá trhlina na viditeľnom okraji análneho kanála.  V akútnom štádiu predstavuje iba trhlinu povrchového epitelu, ale pri dlhšie trvajúcom priebehu sa trhlina prehlbuje a postihuje celú hrúbku análnej sliznice. Ochorenie postihuje v rovnakom zastúpení mužov i ženy. Vyskytuje sa častejšie v mladšom a strednom veku. Vplyv zamestnania na vznik análnej fissúry sa nepotvrdil.

Príčiny vzniku análnej fissúry nie sú presne známe, ale predpokladá sa, že na jej vzniku sa podieľa násilné rozťahovanie análneho kanála pri prechode tuhej stolice – pri defekácii.

Lokalizácia fissúry býva najčastejšie na zadnom okraji análneho kanála, menej často na jeho prednom okraji.

Najčastejšou abnormalitou ktorú nachádzame pri vyšetrení análnej trhliny, je nález zvýšeného napätia svalu vnútorného análneho zvierača. Tento sval sa podieľa na otvorení a uvoľnení análneho kanála pri vyprázdňovaní stolice.

Liečba

Akútna fissúra v bolestivom štádiu sa lieči vždy konzervatívne. Sem zaraďujeme úpravu stravy – dostatok vláknin, dostatok tekutín. Dbá sa na pravidelné vyprázdňovanie. Prevenciu tuhej stolice môžeme robiť aj pomocou zmäkčovadiel stolice, napr. užívaním Laktuloza sirupu. Liečba je doplňovaná aj miestnou aplikáciou mastičiek a čípkov – na tlmenie bolesti, sedacie kúpele. Pri chronických fissúrach možno použiť aj plastikové análne dilatátory. Uvedenými liečebnými postupami môžeme dosiahnuť spontánne zhojenie fissúry.

Recidivujúca a chronická fissúra sa lieči, okrem vyššie uvedených opatrení, aj lokálnou aplikáciou mastičiek s blokátormi kalciových kanálov a lokálnou aplikáciou nitrátov.

Excízia chronickej fissúry, ktorá má vytvorený tzv. strážny hrbolček, je súčasťou základnej chirurgickej liečby chronických análnych fissúr. Prevádzame ju v rámci ambulantnej starostlivosti v lokálnom znecitlivení (bez uspatia).

Návrat hore