Análne polypy

Análne polypy predstavujú výrastky z výstelky – sliznice v análnom kanáli. Polypy sú zväčša bez príznakov, nebolia. Ak polyp nasadá na stenu análneho kanála širokou bázou – hovoríme o nasadajúcom polype. Ak visí na stopke, hovoríme o stopkatom polype. Nález polypu v análnom kanáli, alebo na jeho okraji, môže byť viditeľnou – koncovou časťou stopkatého polypu, ktorý vychádza zo sliznice rekta, ktoré sa nachádza tesne nad análnym kanálom. Prítomnosť análneho polypu môže byť aj prejavom polypózneho ochorenie hrubého čreva. Preto sa často po rektoskopickom vyšetrení indikuje aj kolonoskopické vyšetrenie.

Chirurgické odstránenie análneho polypu sa označuje ako polypektómia. Zákrok sa robí v celkovej, spinálnej, alebo lokálnej anestéze, záleží na rozsahu ochorenia, prístupnosti k nádoru a preferencií pacienta. Ďalší liečebný postup závisí od výsledku histológie.

Väčšina polypov býva benígna – nezhubná. Niektoré však prechádzajú do zvýšenej rastovej aktivity a do dysplastických zmien. Adenomatózne polypy môžu prejsť do nádorového zhubného bujnenia – rakoviny konečníka. Preto je potrebné odstránené polypy odoslať na histologické vyšetrenie, ktoré posúdi aj líniu rezu excízie – či bolo odstránenie dostatočné.

Často nachádzame v análnom kanáli aj výrastky bradavicovitého vzhľadu. Často sú prejavom vírusového prenosného ochorenia HPV / Human Papiloma Virus / a označujú sa aj ako Condyloma accuminata. Bývajú súčasťou anogenitálneho ochorenia.

Ďalšou patológiou nachádzajúcou sa na okraji análneho kanála, sú tzv. kožné prívesky, alebo kožné tagy, marisky. Ide o benígne – nezhubné kožné duplikatúry. Bývajú následkom hemoroidálneho, alebo zápalového ochorenia. Ich liečba je chirurgická, odstránenie sa robí v miestnom znecitlivení v rámci ambulantného ošetrenia.

Návrat hore